Sedm dobrých důvodů, proč se vyplatí skoncovat s kouřením

Delší život, kvalitnější chutě a spousta ušetřených peněz. Sedm důvodů, proč se vyplatí s kouřením skoncovat ještě dnes.

Lebka A Zkřížené Hnáty, Lebka, Kost, Kouření, Cigareta

O deset let delší život
Z jisté studie vyplynulo, že kuřáci, kteří se tomuto zlozvyku rozhodli dát sbohem před 34 rokem života, žijí o deset let déle než jejich kolegové, celoživotní kuřáci. Přestat s kouřením se však rozhodně vyplatí i později. Kdo to zkusí a bude úspěšný před 44. narozeninami, může žít o devět let déle. A definitivní stopka cigaretám před 54. narozeninami přináší k dobru šest let života.


Chráníte své děti, i plody
Cigaretový kouř má na děti katastrofální dopad. Pokud žena během těhotenství kouří, zvyšuje riziko vrozených vad u svého dítěte až o 30 procent. Statistika mluví také o tom, že novorozenci obklopeni kuřáky mají jedenáctinásobně vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců a děti kuřáků mají významně vyšší riziko, že onemocní na astma.

Snížení rizika rakoviny plic
Kouření může až za 90 procent všech případů rakoviny plic a také způsobuje většinu případů onemocnění plic, známého pod názvem chronická obstrukční plicní nemoc, které vede k udušení. Rakovina plic patří k najsmrteľnejšie typům rakoviny, které jsou většinou detekovány příliš pozdě. Po diagnóze zůstává pacientům v průměru 16,4 měsíců života.

Riziko slepoty ve stáří
Makulární degenerace je v západním světě nejčastější příčinou slepoty ve stáří. U kuřáků je riziko oslepnutí až čtyřikrát vyšší než u nekuřáků.

Neohrožovat druhých
Několik tisíc lidí ročně umírá i v důsledku pasivního kouření. Tomu, kdo musí na pracovišti vdechovat cigaretový kouř od kolegů, se o 24 procent zvyšuje riziko, že onemocní rakovinou plic. V případě žen se zvyšuje riziko potratu v důsledku pasivního kouření až o 67 procent.

Lepší vůně, i chutě
Nejenže cigaretový kouř po osmi hodinách po skoncování s kouřením zmizí, ale po 48 hodinách bez cigaret jsou vůně a chutě bývalého kuřáka intenzivněji.

Ušetřené peníze
Koho nezajímá zdraví, toho možná budou zajímat alespoň peníze. V případě kouření jsou to vyhozené peníze, psychiatr MUDr. Ľubomír Okruhlica to nazývá tvrdě a bez kapesníky: „Kuřák si kupuje rakovinu“. Počítejte s námi. Kdo kouří krabičku cigaret denně, týdně ušetří v průměru 30 eur, za rok to dělá zhruba 1500 eur. Za to už může být pěkná dovolená.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s